Markeder generelt

Sådan investerer du i Trumps “America first”

Et markant skifte er i gang i den vestlige verden: Virksomheder trækker deres produktion hjem fra lavtlønslande. Som investor kan du være med til at høste frugterne af denne udvikling.

“Vi skal have vores forsyningskæder tilbage og gøre Amerika til verdens førende produktionsland igen.” Sådan lyder det utvetydigt fra Donald Trump, der er blevet en af de mest højlydte fortalere for det, der kaldes ‘re-shoring’ – altså at flytte produktionen tilbage til hjemlandet.

Denne bevægelse er blevet en global tendens, særligt i den vestlige verden. Det startede for alvor under corona-pandemien, hvor forsyningskæderne brød sammen, og det tog yderligere fart efter Ruslands invasion af Ukraine. På overfladen handler det om national sikkerhed, men under overfladen gemmer sig en anden vigtig faktor: Vælgernes stigende utilfredshed.

Donald Trump sætter USA – og amerikanske virksomheder – først.

Globaliseringen har ganske vist givet os billigere varer, men prisen har været høj. I mange vestlige lande sidder en arbejderklasse tilbage, som har set deres arbejdspladser forsvinde til fjerne lande. Det har skabt en voksende politisk utilfredshed, som politikerne nu forsøger at imødegå.

Et konkret eksempel på denne nye politik er den amerikanske “CHIPS and Science Act” fra 2022. Loven afsætter hele 280 milliarder dollars til at støtte amerikansk forskning og produktion af halvledere. Målet er at mindske afhængigheden af udenlandske leverandører og skabe nye amerikanske arbejdspladser. De store amerikanske chip-producenter har allerede mærket effekten – deres aktiekurser er steget markant.

For investorer åbner denne udvikling interessante muligheder. Den franske finanskoncern Société Générale har netop lanceret et særligt investeringsindeks – SGI US Reshoring Index.  Indekset kaldes SGI US Reshoring Index og følger udviklingen i en ligevægtet kurv af mindst 25 virksomheder, som kan forventes at drage fordel af flytningen af produktionsaktiviteter tilbage til USA. Indekset har foreløbig skabt et afkast på over 24% sidste år.

Indekset er sammensat af Société Générale’s analyseafdeling, der løbende vurderer, hvilke virksomheder der har størst potentiale i denne udvikling. Indekset kan købes som en tracker via Nordnet her.

Vil man hellere investere direkte i enkelte virksomheder, har investeringsbanken Morgan Stanley peget på flere interessante muligheder. De fremhæver særligt virksomheder som Eaton Corp. (ETN) og Rockwell Automation (ROK), men også Hubbell (HUBB), Trane Technologies (TT), Fastenal (FAST) og Emerson Electric (EMR).

Der er naturligvis også udfordringer ved denne udvikling. Når produktionen flytter tilbage til højomkostningslande, risikerer vi højere inflation og svækket konkurrenceevne. Men for den opmærksomme investor kan det nye økonomiske landskab byde på spændende muligheder.

Den globale økonomi er ved at tegne sig på ny, og tendensen med ‘re-shoring’ ser ud til at blive en af de store drivkræfter i de kommende år. For investorer gælder det om at være på forkant med udviklingen og identificere de virksomheder, der står til at blive vindere i denne transformation.

DISCLAIMER
Investering indebærer altid en risiko. Denne information er kun til markedsføringsformål og udgør ikke investeringsrådgivning. Denne tekst er skrevet af Daytrader.dk med økonomisk støtte fra Societe Generale.  Besøg www.certifikater.societegenerale.com for komplet risiko- og produktinformation. Historiske afkast er ingen garanti for fremtidige afkast.

Del denne artikel

Invested.dk